Mytee ECO14-PRO All Surface Orbital Floor Machine
ITEM NUMBER: 11253
MFR #: ECO14-PRO
ITEM #: 11253
MFR #: ECO14-PRO
Mytee ECO14-PRO orbital floor machine front view with 14-inch cleaning path
Control panel and built-in 4-gallon tank of Mytee ECO14-PRO floor scrubber
Mytee ECO14-PRO low vibration orbital floor machine cleaning carpet and tile
*Get FREE JanWise Gallon with Purchase.
For More Information, Click Here.
repair_center_581x223_831e4cae-0fab-4da6-b8ad-6c71e14e01ca
live_chat_1_581x223_99415c51-45fe-471c-b7db-42674a526e2c
Mytee Products
Mytee Warranty
Mytee Warranty Expanded
Equipment Repairs
Mytee Products
Mytee Warranty Policy
10-YEAR LIMITED HOUSING WARRANTY
*Continue to the next tab to get more Mytee Warranty information.
1-YEAR PARTS AND LABOR LIMITED WARRANTY
2-YEAR MAJOR COMPONENTS WARRANTY
WE ARE AN AUTHORIZED REPAIR CENTER FOR MYTEE PRODUCTS!
undefined
Ship Time
*Estimated Shipping Time
Ship Time
*Estimated Shipping Time
Mytee Warranty
Mytee Warranty Policy
Mytee Warranty Expanded
Equipment Repairs
Mytee ECO14-PRO Orbital Floor Machine – Powerful, Quiet, and Versatile
Ideal For:
  • Encapsulation cleaning on commercial and residential carpets
  • LVT and VCT flooring
  • Polished concrete
  • Marble and natural stone floors
Why Choose the ECO14-PRO Orbital Floor Machine?
  • Powerful 1.5 HP motor – lifts dirt and overcomes surface tension for faster cleaning
  • 14″ cleaning path – covers large areas efficiently
  • Built-in 4-gallon shampoo tank – easy solution management for longer cleaning sessions
  • 60 PSI solution pump with dual low-drift spray jets – thorough coverage without overspray
  • Smooth, low-vibration operation – comfortable, quiet, and easy to control
  • 10″ non-marking foam-filled wheels – glide over stairs, curbs, and obstacles
Includes:
  • 14 inch pad driver
  • Two 17 inch microfiber pads
  • 50 foot twist-lock power cord
Cleaning Path
14" (35.6 cm)
Solution Tank
• 4 gallon (15.1 L) capacity
• Faucet fill or bucket fill
Motor
• 1.5 horsepower
• Capacitor start / capacitor run
Pump
Diaphragm Demand Pump
• 60 PSI
• 1.0 GPM
Spray Jets
Two 9502 V-Jets, front-facing
Wheels
10" (25.4 cm) foam-filled wheels
Power Cord
50' (15.2 m) twist-lock 12/3
Net Weight
110 lbs. (49.9 kg)
Machine Dimensions
28" x 14" x 48.5" (71.1 cm x 35.6 cm x 123.2 cm)
Shipping Weight
130 lbs. (59 kg) (does not include pallet weight)
Shipping Dimensions
29.5" x 19" x 50.5" (74.9 cm x 48.3 cm x 128.3 cm)
When You Purchase This Item, Get a Free Gallon of a JanwIse Cleaning Product!
JanWise_page-0001_282x109_ee110199-b5c6-4a3c-b5e1-0aa5f4933727
WE HELP YOU GET STARTED!
undefined
JanWise Product
Free Gallon of JanWise Cleaning Product!
JanWise Products
WE HELP YOU GET STARTED!
GIVE US A CALL
Our team is available Monday through Friday,
From 8AM - 4PM EST
CHAT WITH US
Our Live Chat is available Monday through Friday,
From 9AM to 3PM EST
SUBMIT A QUESTION
Not available to converse?
Send us a question & we'll get back to you.
NEED MORE INFORMATION? TALK TO AN EXPERT
GIVE US A CALL
From 8AM - 4PM EST
CHAT WITH US
From 9AM to 3PM EST
SUBMIT A QUESTION
Not available to converse?
NEED MORE INFORMATION?
TALK TO AN EXPERT
Ideal For:
Includes:
Product Specifications
Cleaning Path
14" (35.6 cm)
Solution Tank
• 4 gallon (15.1 L) capacity
• Faucet fill or bucket fill
Motor
• 1.5 horsepower
Pump
Diaphragm Demand Pump
• 60 PSI
• 1.0 GPM
Spray Jets
Two 9502 V-Jets, front-facing
Wheels
Power Cord
50' (15.2 m) twist-lock 12/3
Net Weight
110 lbs. (49.9 kg)
Machine Dimensions
Shipping Weight
Shipping Dimensions