Equipment Parts (Mytee ECO14-PRO All Surface Orbital Floor Machine)
Mytee C324 60 PSI Demand Pump, 115V
SKU: 9680
Mytee P559 Shampoo Tank Housing
SKU: 9681
Mytee P560 Cap 6″
Mytee P560 Cap 6″
Mytee ECO14-PRO orbital floor machine front view with 14-inch cleaning path
Mytee ECO14-PRO All Surface Orbital Floor Machine
Mytee ECO14-PRO Orbital Floor Machine – Powerful, Quiet, and Versatile
Ideal For:
Why Choose the ECO14-PRO Orbital Floor Machine?
Includes:
Product Specifications
Cleaning Path
14" (35.6 cm)
Solution Tank
• 4 gallon (15.1 L) capacity
• Faucet fill or bucket fill
Motor
• 1.5 horsepower
• Capacitor start / capacitor run
Pump
Diaphragm Demand Pump
• 60 PSI
• 1.0 GPM
Spray Jets
Two 9502 V-Jets, front-facing
Wheels
10" (25.4 cm) foam-filled wheels
Power Cord
50' (15.2 m) twist-lock 12/3
Net Weight
110 lbs. (49.9 kg)
Machine Dimensions
28" x 14" x 48.5" (71.1 cm x 35.6 cm x 123.2 cm)
Shipping Weight
130 lbs. (59 kg) (does not include pallet weight)
Shipping Dimensions
29.5" x 19" x 50.5" (74.9 cm x 48.3 cm x 128.3 cm)